UKAZAŁ SIĘ 24. TOM „PAMIĘTNIKA CIESZYŃSKIEGO”

Z nieskrywaną radością informujemy, że ukazał się 24. tom „Pamiętnika Cieszyńskiego”  wydawanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie recenzowanego czasopisma naukowego na temat historii naszego regionu.

„Pamiętnik Cieszyński” jest sztandarowym projektem cieszyńskiego Oddziału PTH, choć najnowszy tom ukazuje się po czteroletnim zastoju (23. tom został wydany w roku 2019). Na jego zawartość składa się sześć artykułów, trzy sprawozdania i dwie recenzje. Łącznie 168 stron z kolorowymi zdjęciami na kredowym papierze bardzo dobrej jakości. 

W gronie autorów znalazło się aż czterech pracowników Muzeum Śląska Cieszyńskiego: Zofia Jagosz-Zarzycka, Jan Paweł Borowski, Maksymilian Stańczak i Wojciech Święs (redaktor naczelny czasopisma), a przy tym Hanna Grudniewska, Michael Morys-Twarowski, Jerzy Polak, Janusz Spyra i – po raz pierwszy na łamach „Pamiętnika Cieszyńskiego” i z tekstem napisanym specjalnie dla naszego periodyku – czeski znawca nowożytnej historii regionu – Radim Jež

Papierowa wersja czasopisma jest do nabycia w siedzibie cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Regera 6) w cenie 30 zł. „Pamiętnik Cieszyński” jest indeksowany w bazach referencyjnych CEJSH oraz BazHum.

Współwydawcą 24. tomu „Pamiętnika Cieszyńskiego” jest Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

*     *     *

Zawartość 24. tomu „Pamiętnika Cieszyńskiego”:

ARTYKUŁY:

Jan Paweł Borowski – Mniszek, który nie był Mnichem... czyli o tym, co było, być mogło albo nie istniało w ogóle

Radim Jež – Najstarsze pieczęcie miast Skoczowa i Strumienia z 1531 oraz 1578 roku

Janusz Spyra – Wielkość i upadek Bazaru Cieszyńskiego

Hanna Grudniewska – Warsztat badawczy Franciszka Popiołka

Jerzy Polak – „Tylko godzina czasu” dla Śląska Cieszyńskiego. Wizyta prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku

Wojciech Święs – Karol Kajzer (1933–2022). Społecznik i popularyzator kultury oraz historii regionu

SPRAWOZDANIA:

Michael Morys-Twarowski – Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Cieszynie w latach 2015–2017

Zofia Jagosz-Zarzycka – Badania archeologiczne na cieszyńskim rynku w 2022 roku

Maksymilian Stańczak – Wykaz nowych publikacji z zakresu historii Śląska Cieszyńskiego

RECENZJE:

Catalogus Chirurgorum – Die Prüfungsprotokolle der Wundärzte an der Universität Wien 1752–1822, hrsg. Alexander Weber (Michael Morys-Twarowski)

Adam Wladyka, Konkurenci Thoneta. Jacob & Josef Kohn, Mundus oraz powiązane z nimi firmy produkujące meble gięte (Wojciech Święs)

*     *     *

19 lipca 2023 r. o godz. 16:00 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone 24. tomowi „Pamiętnika Cieszyńskiego”. Wydawnictwo przybliżyli  w największym stopniu odpowiedzialni za proces wydawniczy członkowie stowarzyszenia: Wacław Gojniczek (prezes), Michael Morys-Twarowski (wiceprezes) i Wojciech Święs (redaktor naczelny). 

Relacje medialne:

https://wiadomosci.ox.pl/spotkanie-promocyjne-24-tomu-pamietnika-cieszynskiego,82731 (fotorelacja)

https://telewizja.ox.pl/wideo-spotkanie-promocyjne-24-tomu-pamietnika-cieszynskiego,82730 (videorelacja)

https://zwrot.cz/2023/07/24-tom-pamietnika-cieszynskiego-jest-juz-w-rekach-czytelnikow-dostepny-bedzie-takze-w-internecie/?fbclid=IwAR3Ce7T7DNbqmESX5gWZEu_9uwx-vrXKIRLk2OYo77A4ifjK0UOKgG1ogUE (fotorelacja + zapis audio ze spotkania)

*     *     *

Pełna wersja 24. tomu „Pamiętnika Cieszyńskiego” jest dostępna do pobrania pod poniższym linkiem:

„PAMIĘTNIK CIESZYŃSKI”, tom 24 (2023)

Komentarze