Niezwykła seria wywiadów historycznych

W 2020 r. z okazji 100-lecia przyłączenia części Śląska Cieszyńskiego do odradzającej się po okresie zaborów Polski, na kanale YouTube „CieszynLove” Fundacji Volens pod hasłem „Cieszyńskie drogi do Niepodległej” opublikowany został cykl wywiadów z kilkoma znakomitymi badaczami zainteresowanymi okresem 1918–1920 na Śląsku Cieszyńskim. Inicjatywa została świetnie przyjęta przez zainteresowanych. Do tej chwili nagrania zanotowały łącznie niemal 4,2 tys. wyświetleń. Poniżej znajdują się linki do wszystkich 10 wywiadów. Gorąco rekomendujemy wszystkim osobom zainteresowanym przeszłością Śląska Cieszyńskiego*:

2. „Naród na kresach... przypadek cieszyński” | prof. Radosław Zenderowski  


a także wykład**:

11.  „Cieszyniacy na froncie pod Lwowem w 1919 roku” | Stefan Król

* Materiały powstały w ramach projektu „Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ramach projektu powstał m.in. scenariusz rajdów terenowych, a także wydano skromną objętościowo, ale atrakcyjną graficznie publikację historyczną „Cieszyńskie drogi do Niepodległej” z napisanymi w przystępny sposób przez członków cieszyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego tekstami obrazującymi wydarzenia z lat 1918–1920 oraz ich genezę:


** Materiał powstał w ramach projektu „Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria 1920”.

Komentarze