Nowa książka Władysławy Magiery!

Miło nam poinformować, że właśnie z prasy drukarskiej zeszła i do obiegu trafiła najnowsza książka Władysławy Magiery, członkini naszego Oddziału. Jest to kolejna część Szlaku kobiet Śląska Cieszyńskiego, sygnowana numerem 2, choć w sumie już piąta na temat kobiet. 


Przygoda autorki z popularyzowaniem historii kobiet związanych ze Śląskiem Cieszyńskim zaczęła się już 6 lat temu i poza pisaniem książek oraz niezliczonych artykułów, obejmuje m.in. udział w wykładach, konferencjach czy audycjach radiowych, zainspirowanie filmu dokumentalnego zrealizowanego przez TVP, a także doprowadzenie do powstania w Cieszynie tablicy poświęconej Zofii Kirkor-Kiedroniowej, turystycznego szlaku kobiet czy w końcu Uliczki Cieszyńskich Kobiet na tutejszym zamku. Najnowsza książka dostarcza 25 nowych biogramów (czy raczej reportaży), obejmujących bohaterki zamieszkujące Śląsk Cieszyński od czasów piastowskich (Katarzyna Sydonia, Elżbieta Lukrecja), aż po dzieje najnowsze. Autorka i tym razem zaprosiła do współpracy innych piszących z wcześniejszych publikacji są już znane Aleksandra Błahut-Kowalczyk i siostra Fabiana Izydorczyk. Debiut u Magiery zaliczył Wojciech Święs, zresztą również członek cieszyńskiego Oddziału Towarzystwa. Trójka współautorów napisała 4 życiorysy.
Po raz pierwszy podzielono teksty na kilka kategorii. Mamy więc: Kobiety piszące, Kobiety przedsiębiorcze, Kobiety walczące, Kobiety zwyczajneoraz grupę z biogramami nie pasującymi do pozostałych kategorii. Większość historii mieści się w objętości 10 stron z ilustracjami. Kto zresztą zna teksty Władysławy Magiery ten wie, że pisane są one barwnie i nie dłużą się czytającemu. Więcej miejsca poświęcono m.in. właścicielce rodzinnego przedsiębiorstwa Mariannie Babińskiej, twórczyni kawiarni Avion Rozalii Wiesner, znanym z działalności w wywiadzie Armii Krajowej StraganEwie Mrózek (po wojnie Pilch) i Marii Magnusek oraz dwóm wspomnianym księżnom cieszyńskim. Autorce zdaje się być jednak najbliższa postać Marii Sojkowej, trzeciej obok przedstawionych już w poprzednich publikacjach Dory Kłuszyńskiej i Zofii Kirkor-Kiedroniowej kobiety w składzie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Niestety, jej biogram jest jednym z krótszych w zbiorze. Zupełnie unikatowym materiałem jest krótkie wspomnienie o Marii Magnusek autorstwa Anny Marples, córki Ewy Pilch z d. Mrózek, dla której była ona bliską ciocią (świat jest mały).
Choć Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego 2 nie jest książką naukową (część tekstów ma jednak przypisy bądź bibliografię) nie można odmówić jej sporej wartości poznawczej swoich opracowań w słownikach biograficznych nie ma aż 17 spośród 25 bohaterek publikacji! Pozycję wydano na papierze kredowym i w twardej oprawie. Liczy 202 strony, na których poza tekstem znaleźć można kilkadziesiąt czarno-białych ilustracji. Nakład 800 egzemplarzy.

Komentarze