Unikatowe nagrania ukazujące drogę Cieszyńskiego do Niepodległej

Dziś Święto Niepodległości, skoro ani pogoda, ani stan epidemii nie zachęcają do wspólnego świętowania, może warto w zaciszu domu zastanowić się nad ciekawymi wątkami historii narodowej i lokalnej? Jaka właściwie była droga Śląska Cieszyńskiego do Niepodległej?

Czy zastanawialiście się kiedyś:

Skąd w połowie XIX wieku w pod Cieszynem wzięły się polskie elity, skoro Polski nie było na tych terenach od blisko sześciu wieków? Czym przed wiekiem przejawiał się patriotyzm Ślązaków? Czym była dla nich polskość? Skąd w polskich formacjach wojskowych wzięło się kilka tysięcy cieszyńskich ochotników, którzy wyruszyli do walki o niepodległość Polski w latach 1914-1920? Jaka była rola Ślązaków w powstaniu państwa polskiego na kresach wschodnich i zachodnich?

Nas te pytania nurtują już od dłuższego czasu, stąd w gronie lokalnych badaczy szukamy na nie odpowiedzi, a teraz możemy podzielić się z Wami niektórymi z nich! Zapraszamy do obejrzenia niezwykłych wywiadów historycznych, przygotowanych w 100-lecie przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski.

W związku z ww. rocznicą Fundacja Volens wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Cieszynie stworzyły koncepcje nowatorskich historycznych programów edukacyjnych, pod nazwą: „Generacja pamięci”. W ich ramach, dzięki wsparciu PW #niepodległa, poprzez różnorodne aktywności (prace naukowe i popularyzację i działanie twórcze), pragniemy budować świadomość historyczną wśród społeczności regionu. Celem jest popularyzacja cieszyńskich wątków historii narodowej i zaszczepienie wśród młodzieży przywiązania do dziedzictwa Małej i Dużej Ojczyzny. W ramach projektów, zatytułowanych: [Generacja pamięci.] Cieszyńskie drogi do Niepodległej oraz [Generacja pamięci.] Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej powstały nie tylko filmowe materiały edukacyjne z udziałem cenionych historyków-regionalistów, ale dużo więcej! Sprawdź sam, czego nie wiesz o swojej Małej i Dużej Ojczyźnie, odwiedź stronę: https://generacjapamieci.blogspot.com/.

 

Prezentujemy wywiady eksperckie zrealizowane w ramach cyklu, pt. Cieszyńskie drogi do Niepodległej*:

1.     „Narodziny polskich elit na Śląsku Cieszyńskim” / dr Michael Morys-Twarowski, 

2.     „Cieszyńska specjalność – Praca organiczna” / dr Michael Morys-Twarowski,

3.     „Konflikt czechosłowacko-polski roku 1919. Nowe spojrzenie” / Daniel Korbel,  

4.     „Militarne aspekty wojny czechosłowacko-polskiej” /  Daniel Korbel, 

5.     „Na rozdrożu. Walka plebiscytowa na Śląsku Cieszyńskim”  / dr Grzegorz Wnętrzak,

6.     „Śląsk Cieszyński 1920. Nowy rozdział” / dr Grzegorz Gąsior,

7.     „Na ratunek Ojczyźnie. Cieszyniacy w walkach na wschodzie (w latach 1919-1920)” / Stefan Król,

8.     kolejne, będące w przygotowaniu, już niebawem ukażą się na kanale YT, pt. CieszynLove,

a także wykład powstały w ramach cyklu, pt. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej**:

 

* Materiały powstały w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. ** Materiał powstał w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria1920”.

Komentarze

Popularne posty