Nasz oddział w ostatnich miesiącach współtworzył wiele ciekawych materiałów edukacyjnych. Mamy przyjemność zaprezentować, m.in. 10 filmów powstałych na 100-lecie przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski!
Załączone wywiady historyczne powstały z udziałem członków oddziału PTH w Cieszynie...
Cykle edukacyjne „Generacja pamięci...”
Jaka była droga Śląska Cieszyńskiego do Polski? - przypomnieliśmy w ramach cyklów wydarzeń "Generacja Pamięci...", upamiętniając tym samym niektóre wątki dziejów naszej Małej i Dużej Ojczyzny w stulecie ich złączenia.
W związku z ww. rocznicą Fundacja Volens wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Cieszynie stworzyły koncepcje nowatorskich historycznych programów edukacyjnych, pod nazwą: „Generacja pamięci”. Ich celem jest popularyzacja cieszyńskich wątków historii narodowej oraz zaszczepienie wśród młodzieży przywiązania do dziedzictwa Małej i Dużej Ojczyzny. Dzięki wsparciu Programu Wieloletniego „Niepodległa” zyskano szansę by poprzez różnorodne aktywności, tj. prace naukowe oraz działania popularyzatorskie (w tym twórcze), podjąć próbę budowy świadomości historycznej wśród społeczności regionu.
W ramach projektów zatytułowanych: GP [Generacja pamięci] Cieszyńskie drogi do Niepodległej oraz GP. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej powstały nie tylko filmowe materiały edukacyjne z udziałem historyków-regionalistów z naszego grona, ale m.in. artykuły, zestawienia biograficzne, które mogą służyć lokalnej społeczności na lata, przybliżając pamięć o zapomnianych bohaterach naszej Małej Ojczyzny. Więcej informacji znaleźć można na stronie: https://generacjapamieci. blogspot.com/. Co stworzono w ramach projektu?
Filmy
Prezentujemy wywiady historyczne powstałe w ramach cyklu, pt. Cieszyńskie drogi do Niepodległej*:
- „Narodziny polskich elit na Śląsku Cieszyńskim” / dr Michael Morys-Twarowski
- „Naród na kresach... przypadek cieszyński” / prof. Radosław Zenderowski,
- „Cieszyńska specjalność – Praca organiczna” / dr Michael Morys-Twarowski
- „Na progu Niepodległej. Przewrót cieszyński roku 1918” / prof. Miłosz Skrzypek,
- „Milicje ludowe. Jeden z filarów rządów polskich na Śląsku Cieszyńskim” / prof. Miłosz Skrzypek,
- „Konflikt czechosłowacko-polski roku 1919. Nowe spojrzenie” / Daniel Korbel,
- „Militarne aspekty wojny czechosłowacko-polskiej” / Daniel Korbel.
- „Na rozdrożu. Walka plebiscytowa na Śląsku Cieszyńskim” / dr Grzegorz Wnętrzak
- „Śląsk Cieszyński 1920. Nowy rozdział” / dr Grzegorz Gąsior
- „Na ratunek Ojczyźnie. Cieszyniacy w walkach na wschodzie (w latach 1919-1920)” / Stefan Król
- wszystkie dostępne na kanale You Tube, pt. CieszynLove, zapraszamy do oglądania!
a także wykład**:
- „Cieszyniacy na froncie pod Lwowem w 1919 roku” / Stefan Król
Artykuły
zapraszamy Cię, by poznać...
... kształtowanie się polskiej społeczności na Śląsku Cieszyńskim w latach 1848-1920*.
- Początki polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim
- Kim jesteśmy? Tożsamościowe dylematy mieszkańców Księstwa Cieszyńskiego...
- „Polski my naród, polski my lud…”. Kontakty środowisk polskich ponad granicami...
- Trzeci sektor zamiast powstań. Polskie stowarzyszenia w Księstwie Cieszyńskim w latach 1842–1918
- Nareszcie w Polsce. Przewrót 1918 roku i powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego
... losy Cieszyniaków, którzy w latach 1918-1920 ruszyli na ratunek swej polskiej Ojczyźnie, biorąc udział w wojnach na wschodzie**
- Pułk Piechoty Ziemi Cieszyńskiej (10 p. p.) na froncie ukraińskim i bolszewickim
- Cieszyniacy w 3 i 4 Pułku Strzelców Podhalańskich na froncie bolszewickim
- W pierwszej linii frontu pod Lwowem... Unikatowy zapis pamiętnika oficera 10 p.p.
- Jeden z wielu... Jan Szkuta. Niebanalny życiorys bohatera... [Jeden z wielu, to cykl art. biograficznych, poświęconych cieszyńskim żołnierzom-ochotnikom, walczących o Polskę].
- Jeden z wielu... Emil Strumiński [Jeden z wielu, to cykl art. biograficznych, poświęconych cieszyńskim żołnierzom-ochotnikom, walczących o Polskę].
W ramach projektu* powstał m.in. scenariusz rajdów terenowych, a także wydano skromną, ale atrakcyjną graficznie publikację historyczną, pt. Cieszyńskie drogi do Niepodległej. Na jej treść składają się wymienione wyżej teksty historyków będących członkami Oddziału PTH w Cieszynie. Broszurę można wyświetlić klikając w link: https://generacjapamieci.blogspot.com/p/cieszynskie-drogi-do-niepodlegej.html:
* Materiały powstały w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
** Materiał powstał w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria 1920”.
Partnerami cyklu edukacyjnego Generacja Pamięci są: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, Gmina Skoczów, Książnica Cieszyńska, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Skoczowie, Urząd Miasta Cieszyna, Zamek Cieszyn, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Ponadto nasze działania wsparli: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie oraz Kongres Polaków w Republice Czeskiej.
Patroni medialni: „Głos. Gazeta Polaków w Republice Czeskiej”, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, OX.pl - Portal Śląska Cieszyńskiego, Radio Bielsko, ViFi.pl, „Zwrot. Miesięcznik Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej”.
Zapraszamy także na strony: https:// generacjapamieci.blogspot.com/ p/jaka-droga-wioda- cieszyniakow-do.html, http:// www.pth.cieszyn.pl/ i na kanał YT, pt. CieszynLove.
Polecamy także udostępnić załączone filmy na kanałach FB, korzystając z nagrań już dostępnych pod adresem: https://www.facebook. com/PTHCieszyn/
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza